Stabłowice

Wrocławska Akademia Lokalnych Liderów na osiedlu Stabłowice!

Fotorelacja ze szkoleń

Opis zrealizowanego projektu

W niedzielę 23 września, na Stabłowicach, miało miejsce wydarzenie zatytułowane „ODKRYJ STABŁOWICE: historia -przyroda – ludzie „

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach „Akademii Lokalnych Liderów ” – projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie TuRazem, na wielu osiedlach we Wrocławiu i było finałowym wydarzeniem, zwieńczającym cykl szkoleń i warsztatów uczestników.

Lokalni liderzy ze Stablowic.

Wśród osób wchodzących w skład „Akademii Lokalnych Liderów” w edycji prowadzonej na Stabłowicach,  znalazło się wiele osób, działających aktywnie na osiedlu od dawna, ale nawiązały się także nowe znajomości. Stabłowice reprezentowali : Agnieszka Dudek Aneta Gabryś , Anna Kląskała,  Ania Miara , Joanna Niciejewska , Beata Werecka , Honorata Budnik , Magda Kostera , Monika Kuźma , Sylwia Karpowicz , Marcin Kozak  i Piotr Początek.

Nie było to pierwsze wydarzenie Lokalnych Liderów….

Część mieszkańców  miała już okazję wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez tą właśnie grupę na początku roku. Wówczas przeprowadzili oni Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ❤️🎼❤️na Stabłowicach. Jak sami wspominają „Miało to być małe spotkanie integracyjne, które rozrosło się do dużego wydarzenia, które  przerosło nasze oczekiwania i upewniło nas w przekonaniu, że takie działania są potrzebne „.

Dlaczego projekt „ODKRYJ Stabłowice” ?

Podczas kilkudziesięciu godzin szkoleń i warsztatów, zadaniem uczestników było m.in, badanie potrzeb mieszkańców. Respondenci w wywiadach, wskazywali często, że nie do końca znają osiedle, że nie mają pomysłu jak i gdzie spędzać tu czas wolny, a jednocześnie jest to dla nich ważne ! Zwrócono uwagę na  potrzebę integracji osób starszych. W efekcie zrodził się pomysł zorganizowania eventu, który spełni wszystkie te oczekiwania.

Jak mieszkańcy mogli Odkryć Stabłowice? 

Wydarzenie złożone było z dwóch etapów: Podczas części pierwszej, mieszkańcy mieli okazję wziąć udział z spacerze po Stabłowicach, prowadzonym przez przewodnika miejskiego Panią Annę Pawłowską .Podczas historycznego spaceru mieszkańcy poznali przeszłość swojego osiedla, najciekawsze fakty i miejsca na Stabłowicach.

Drugim etapem wydarzenia, a zarazem ostatnim przystankiem spaceru, było przyjęcie dla mieszkańców, połączone z wernisażem zdjęć.

Szampan, nastrojowe oświetlenie i zastawiony stół….

Już na wejściu na gości czekał szampan i pięknie przygotowane przekąski. Nie obyło się także bez nastrojowej muzyki i słodkości dla dzieci !

Na wystawie zwiedzający mogli zobaczyć jak Stabłowice wyglądają teraz,  najbardziej charakterystyczne miejsca i piękną przyrodę Stabłowic, uchwycone w obiektywie lokalnych fotografów: Marcina Kozaka i Michała Cholewki.

Ponieważ , jak mówią sami organizatorzy, 

 „Stabłowice to przede wszystkim cudowni ludzie” ,  przygotowano strefę „Speed Meeting” – Poznaj swojego sąsiada! Oryginalną zabawę utworzono na wzór „Speed Date”(szybka randka). Podczas zabawy mieszkańcy, przy przygotowanych wcześniej stolikach,  mieli możliwość nawiązać nowe znajomości w formule 5-minutowych rozmów, bazując na przygotowanych wcześniej pytaniach pomocniczych.

„Nasze otoczenie to piękna historia, także ta, która się tworzy. Wiemy o tym,  patrząc na najmłodszych. Dlatego pamiętaliśmy także o nich.”  W kąciku przygotowanym dla  dzieci, znalazły się  kolorowanki przygotowane ze zdjęć  Stablowic ! Dzieci mogły pokolorować m.in szkołę, budynek Dan-Mark, czy budynek Kościoła przy ul. Boguszowskiej.

Na koniec każdy uczestnik wydarzenia dostał także pamiątkową torby. Jak mówią organizatorzy: „Liczymy, że nosząc je będziemy wspólnie promować nasz kawałek Wrocławia ❤️ i pokazywać, że jesteśmy dumni z bycia częścią Stabłowic.

Organizatorzy już zapowiadają kolejne działania … Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko śledzić i zaglądać na Stabłowice!

Poznaj Stowarzyszenie Stabłowickie Mamuśki, które wzięło liczny udział w akademii: kliknij